Činnost modelářského kroužku 2013/14

prázdniny 2013

Přes prázdniny jsme nezaháleli, a s dětmi jsme dokončovali diorámatka, ale hlavně jme se soustředili na stavbu dvou kolejišť, které staví Standa o velikosti TT a Ondra velikosti H0.

září 2013

V září jsme otevřeli další školní rok s modelářským kroužem pro chlapce a dívky. Do kroužku se nám v průběhu měsíce postupně přihlásilo 17 dětí, z toho 10 mladých modelářů již s námi modelaří 1 až 3 roky, a dalších 7 nováčků, kteří se rychle začlenili do kolektivu.

V září byla pro všechny velkým zpestřením účast na tradiční výstavě modelů v České Skalici, kde již někteří představili svoje práce. Všichni si mohli vyzkoušet svoji zručnost jako strojvedoucí vlakové soupravy na modulovém kolejišti.

Týden po výstavě jsme se účastnili Mistrovství Evropy plastikových modelů E-Day, která se konala v Praze, kde jsme v kategorii dětských diorámat skončili v se třemi modely do 10.místa.

říjen 2013

V říjnu si kluci a holky zkusili výrobu stromků pro svoje modelové krajinky.Začali tvarovat nová diorámata, která si zabudují do domácích kolejišť nebo do modulů. Zúčastnili jsme se mezinárodní soutěže Kaden Cup v Náchodě, kde jsme získali v dětské kategorii diorámat druhé a třetí místo, a dále soutěže Malá pardubická, odkud jsme si přivezli tři ocenění.

listopad 2013

V listopadu jsme pokračovali ve stavbě domečků, výrobě stromků, a práci na kolejišti.Zúčatnili jsme se soutěže Českotřebovský vehikl, který se konal již po jednadvacáté. Soutěžili jsme s diorámátky, a obsadili jsme první a druhé místo.

V druhé půlce měsíce jsme zpestřili dětem kroužek výrobou perníkového advetního svícnu. Děti se náramně bavily a skvěle si to užily. Na první adventní neděli si doma se svojí rodinou zapálili první svíčku na perníkovém svícnu. Video z výstavy si můžete prohlédnout zde.

prosinec 2013

V prosinci jme se prezentovali na výstavě v Červeném Kostelci.Na letošní výstavě jsme představili práce dětí z našeho modelářského kroužku. K vidění zde byly diorámata a ocenění, které kluci a holky získaly v průběhu roku na různých soutěžích. Představili jsme zde tři rozestavená kolejiště, která staví členové kroužku Petr, Standa a Ondra.

Na zlatou neděli jsme se zúčastnili představení Oživlého betlému, který připravil divadelní soubor Raraši na náměstí v České Skalici. Ve staré radnici jsme připravili doprovodný program pro návštěvníky. V místnosti bývalé knihovny jsme na jedno odpoledne rozjezdili dvě modelová kolejiště. Standovo kolejiště jsme oblékli do "sněžného kabátku", aby na Zlatou neděli mohl přijet slíbený vánoční vláček.

leden 2014 

Po vánocích jsme se sešli s velkým nadšením do další činnosti. A pokračovalo se na rozdělaných modelech. Hlavně Standa a Ondra intenzivně pracují na svých kolejištích. Výsledek jejich práce budou prezentovat na jarních výstavách.

Tadeáš se rozhodl, že nebude stavět klasické dioráma s domečkem, ale pustí se do vojenského, se zákopy a tankem. Zdeněk pokračuje na stavbě kopce pro hrad, a kopec má již skoro dokončený.Ostatní děti postupně dokončují své modely.

V lednu jsme se zúčastnily soutěže Hradecký lev, kde jsme v kategorii nad 15 let obsadili první místo a v kategorii do 15 let první a třetí místo.

únor 2014

V únoru jsme začali tvořit krajiny na nové díly modulové železnice, do této tvorby se zapojily hlavně děvčata Sára, Janička, Eliška, Bára, Olinka a Katka. Nakonec se jim do konce února podařilo postavit na sedmi modulech krajinky do doby hliněné. Olinka s Bárou začali stavět domečky do vesnice, která bude umístěna na modulu s názvem „Na konci světa“.

březen 2014

Vše co bylo postavené do konce února (i rozestavěné modely) jsme přivezli na březnovou výstavu do královehradeckého Aldisu.

duben 2014

Členové dětského kroužku v dubnu finišují na svých dioramatech, aby byli připraveni na květnovou soutěž v Červeném Kostelci. Dále pokračují se stavbou krajinek na modulech, což se z větší části daří, dřevěné nebo hliněné moduly se začínají zelenat, na některých se objevily i stromky. Standa s Klárkou dokončují na svém kolejišti hrubé práce na krajině , a položili poslední koleje. Ondra na svém kolejišti dobudoval zahradnictví, a začal s pokládkou statické trávy. Eliška na N-kovém kolejišti položila koleje a začala se stavbou krajiny. Na konci měsíce jsme se zúčastnili výstavy na zámku v Novém Městě nad Metují.

květen 2014

V tomto měsíci jsme se zůčastnili soutěže modelářů v Červeném Kostelci. Soutěž měla na poslední chvíli změněny soutěžní prostory z důvodu odstavky vody. Takže soutěž se nakonec konala v Bohdašíně v menších prostorách, než byly k dispozici v Č.Kostelci. Po počátečních zmatcích, kdy jsme měli obavu, že nebude prostor pro všechny naše modely, vše nakonec dobře dopadlo Organizátoři soutěže situaci zvládli snad ku spokojenosti všech.  V dětských kategoriích byla tentokrát velká konkurence.  V kategorii dětských dioramat získal Matyáš Franc první místo za model  "Staveniště",  Zdeněk Vít čtrté místo za model "Naše farma" a Zdeněk Komůrka páté místo za model "Hrad na kopci".

O týden později jsme uspořádali výstavu v Náchodě.

červen 2014

6.-8. června jsme se zúčastnili největší výstavy železničních modelů v Pečkách, kde jsme měli velký úspěch. Video z výstavy si můžete prohlédnout zde.

V poklidném tempu jsme dokončovali modely, a dělali na nich drobná vylepšení, abychom se koncem prázdnin a začátkem září mohli zúčastnit několika výstav a soutěží. Týden před vysvědčením  jsme naplánovali poslední schůzku, nebo spíš malou rozlučku s dětmi i jejich rodiči s opékáním buřtíků. Všichni jsme si to užili. Děti si užily hlavně opékání buřtíků a osvěžení v bazénu a rodiče zase příjemné posezení a popovídání o tom, co jsme společně za rok zvládli, ale také jaké máme plány pro příští školní rok.

První prázdninovou sobotu jsme se zúčastnili soutěže v Nymburku, soutěž byla hodně obsazená a v naší kategorii dioramat bylo velké množství modelů především s vojenskou tématikou, které jsme tentokrát nemohli konkurovat.  Proto nás těší, že se naše modely líbily, i když nedosáhly na bodovaná místa.

Ivana Karlíčková

vedoucí modelářského kroužku