výstava vláčků v Dobrušce 2015

O víkendu 14. - 15. března jsme ve spolupráci se SPŠ el-it Dobruška uspořádali jarní výstavu modelové železnice.

"Výstava se hned po svém otevření stala místem zájmu velkého počtu návštěvníků, kteří si prohlíželi vystavované modely, pořizovali si fotografie a u hlavního vchodu byl též zájem o nákup modelů mašinek, doplňků pro stavbu krajiny a dřevěných vláčků." Dovolili jsme si citovat úryvek z článku pana Fletchera z Orlického netu, více zde.

Rádi bychom poděkovali zpravodajskému webu Orlický net za prezentaci výstavy v Dobrušce, a také za reportáž.

Ale teď již zpět k výstavě. Budova školy nabízí specifické prostory: třídy, chodby a schodiště.... Využili jsme nabízených prostor školy SPŠ el-it téměř do posledního koutku. V první řadě jsme uzavřeli hlavní vchod školy :-) , jako hlavní vchod na výstavu jsme zvolili boční vchod proti školnímu bufetu ve sníženém přízemí, kde nejsou "lítačky" .  Přímo ve vstupní chodbě jsme zřídili pokladnu, improvizovaný obchod a samozřejmě dílničky pro děti, bez kterých by to už ani nešlo.

Po celou dobu výstavy jsme trpělivě odpovídali na dotazy návštěvníků, kterým směrem se mají nejdříve vydat. Většinou vedly první kroky návštěvníky do třídy napravo od vchodu, kde si mohli prohlédnout kolejiště v měřítku TT 1:120 a N 1:160, dále  papírové modely hradů. Hrací stolek s dřevěnou vláčkodráhou byl po celý víkend v obležení malými návštěvníky. Jarní atmosféru dokreslila paní Dlohošková nabídkou krásných háčkovaných dekorací, které se těšily velkému zájmu něžnější poloviny návštěvníků.

Prohlídka výstavy pokračovala i na druhou stranu od vstupu, okolo asistovaných dílniček pro děti, kde se mnozí zájemci zastavili a vyzkoušeli si stavbu modelu domečku s krajinkou. Návštěvníci, kteří vystoupali po schodech nalevo od vchodu, si mohli prohlédnout rozsáhlou modulovou železnici, která zaplnila celou chodbu ve zvýšeném přízemí v celkové délce přes 30 metrů.  Modulové železnici vévodila železniční stanice Česká Skalice, kde byl k vidění čilý železniční provoz. Železniční modely vozidel jsme dokázali postavit do ucelených souprav dokonce i se 30 vagony v jedné soupravě, po trati jezdil nový cisternový vlak (14 vagonů), chladírenská souprava složená z pivovarských a mrazírenských vozů (10 vozů), a uhelných vozů Es/Vtr (15 vozů), tradičně vyjel kontejnerový a vojenský vlak a tři osobní vlaky. Zmíněný 30ti vagonový vlak zvládali dva "Hektoři".

Pokud návštěvníci prošli chodbou podél modulů až ke stanici Petrovice, čekala na ně další třída plná zajímavých modelů. Hlavní expozicí byla kolejiště a diorámata dětí z modelářského kroužku Modelářského centra z České Skalice. Své kolejiště v měřítku N vystavovala Eliška a digilální kolejiště v měřítku TT Standa s Terezou. Premiéru mělo digitální kolejiště H0 Martina a Marka Kolárových. Děti z českoskalického modelářského kroužku prezentovaly více než 20 diorámat s různou tématikou. Také členové kroužků při SPŠ el-it zde prezentovali své výrobky - roboty postavené ze stavebnic Merkur, a dále malá diorámata zahradních domků s krajinkou, která jsme s kluky z místního kroužku postavili na workshopu v průběhu dvou středečních odpolední před výstavou .

Atmosféra výstavy byla fantastická, rádi bychom poděkovali všem, kteří se podíleli na výstavě od jejího zrodu, až po samotný průběh a organizaci, a dále vedení školy SPŠ el-it za možnost uspořádat výstavu v prostorách školy. Zde si můžete přečíst reportáž na webu SPŠ el-it včetně dalších fotografií.

Děkujeme všem návštěvníkům za kladné ohlasy na 1.ročník výstavy, a již se těšíme na další setkání s Vámi na příští výstavě.

Fotogalerie J.Dlohošky z výstavy.