výstava vláčků v České Skalici 2013

Kdo přišel o víkendu do klubovny u zahrádkářů, musel nabýt dojmu, že se vrátil do dětství. A bylo tak, neboť se zde konal šestý ročník výstavy železničních modelů, na který přišlo více jak 1400 návštěvníků.

V klubovně bylo k vidění více než dvacet kolejišť, všech modelových velikostí. Tradiční kolejiště, které zde vídáme každoročně, letos ale ve větší míře úplně nová kolejiště, která se zde ucházely o pozornost návštěvníků. Vedle sebe stály kolejiště zkušených modelářů z Peček, Řeže, Náchoda, Přepych, i začínajících nadšenců z modelářských kroužků z České Skalice a ze Dvora Králové nad Labem.

Ihned po vstupu do klubovny návštěvníky zaujal model nádraží Česká Skalice, který je součástí projektu stavby modelu železniční trati č. 3b Modulové železnice Podkrkonoší.

Zástupce firmy ROCO představil digitální ovládání kolejiště pomocí tabletu a chytrých telefonů. K vidění bylo nejmenší kolejiště 1:450, přes kolejiště velikosti Z, N, TT, H0e , H0, v různých etapách stavby. Na historickém kolejišti, které zapůjčilo muzem v Novém Městě nad Metují, se v intrvalu několika minut měnily den s nocí.

Před klubovnou bylo instalované kolejiště zahradní železnice Zásmuky, která vozila děti i dospělé po 90 metrech kolejí. Vláček po projetí několika zatáček dojel téměř až ke splavu, tam změnil směr jízdy a zase se vracel zpět před klubovnu.

Pro malé návštěvníky byli připravené hrací stolky s dřevěnými vláčkodráhami.

Výstavu zpestřily diorámy dětí z modelářského kroužku Modelářského centra Ivany Karlíčkové. Dále k vidění byli plastikové a papírové modely pana Macháčka a pana Dlohošky, kteří se svými modely sbírají ocenění na mezinárodních soutěžích. Netradičním zpestřením byl například papírový model Eiffelovy věže.

Originálním sobotním doprovodným programem byl nehodový trenažer Generali pojišťovny a venkovní občerstvení s grilovanou kýtou.

Děkujeme všem návštěvníkům a lidem, kteří fandí naší práci. Zároveň bychom rádi poděkovali za podporu Městu Česká Skalice, ale především rodině a přátelům, kteří se na přípravě výstavy s námi podíleli.

Již nyní pro Vás všechny připravujeme 7. ročník výstavy.