výstava vláčků v Dobrušce 2016

Na jarní výstavě vláčků ve Střední průmyslové škole elektro a informačních technologií v Dobrušce vystavili členové Modelářského centra z České Skalice unikátní model kolejiště, který napodobuje provoz na skutečné železnici. Od soboty 19. do neděle 20. března mohli návštěvníci shlédnout provoz modulové železnice a domácí kolejiště.

Po dlouhém zimním období modeláři zpříjemníli návštěvníkům víkendovou  „předvelikonoční“ atmosférou s modelovou železnicí a papírovými modely. Výstavené modely zaplnili dvě školní třídy a dlouhou školní chodbu.

Kreativní a tvůrčí návštěvníky potěšíli netradiční modelářské workshopy pro malé i velké. Workshop byl tematicky zaměřen na přicházející jaro. Návštěvníci si mohlii prohlédnout a koupit nejen krásné háčkované velikonoční dekorace, ale i potřeby pro velikonoční pečení. Samozřejmě na výstavě nechyběl koutek s potřebami a materiály nejen pro železniční modeláře.

Dlouhou školní chodbou se prohánělo 10 dlouhých vlakových souprav s celkem 120 vagóny, některé lokomotivy měli v Dobrušce premiéru, jiné po předchozí výstavě nevyjeli, neboť nepřišli náhradní díly. Výpravčí ve třech nádražích napodobovali provoz jako ve skutečné železnici měli nejen klasickou výpravkou, píšťalkou a červenou čepicí, ale i počítač pro digitální ovládání vlakových souprav na trati. Většinou ale vlakové soupravy na trati řídíli pomocí tabletu nebo chytrého telefonu přímo děti z modelářského kroužku.

Svoji práci předvedli i žáci střední průmyslové školy v Dobrušce, diváci mohli vidět roboty postavené ze stavebnic MERKUR.

I přes drobné technické komplikace, se výstava vydařila, a podle ohlasů se kolejiště i diorámatka mladých modelářů líbila. Tímto děkujeme vední SPŠ el-it v Dobrušce za jejich podporu a spolupráci a společnosti Dřevocentrum Dobruška a Matrix za podporu dětského modelářského kroužku.