výstava v Náchodě 2015

V listopdadu 2015 se uskutečnila výstava železničních modelů a vláčků v základní škole T.G.M. v Náchodě, za podpory vedení školy. Od pátku 13. do neděle 15. listopadu návštěvníci shlédli, jak funguje provoz analogových a digitálních kolejišť, různých modelových měřítek, které stavějí členové kroužku a nebo kamarádi ze spřátelených modelářských klubů.

Chodbami školy se bude prohánělo 12 dlouhých vlakových souprav s celkem 150 vagony, některé lokomotivy se pochlubíly zvukovými efekty skutečných vlaků. Výpravčí ve třech nádražích jsou vybaveni nejen klasickou výpravkou, píšťalkou a červenou čepicí, ale i počítačem pro digitální ovládání výhybek přímo v nádraží, a také vlakových souprav na trati. Většinou ale vlakové soupravy na trati řídí pomocí tabletu nebo chytrého telefonu přímo děti z modelářského kroužku.

Listopadová výstava v Náchodě ale nebila jen o vláčcích, návštěvníky potěšíla velká expozice papírových modelů hradů a zámků, ale i dopravních prostředků. Přesné zmenšené modely mnohých českých památek rozpoznál téměř každý návštěvník. Celou aulu ve škole zaplnílo kromě papírových modelů další modelová kolejiště různých modelových měřítek.

Kreativní a tvůrčí návštěvníky potěšili netradiční modelářské workshopy pro malé i velké. Originální modely domečků jsme společně zachumelili sněhovou nadílkou. Sníh pokryl nejen domečky, ale i celý model se stromečky. Romantické zimní diorama si pak tvůrci odneseli domů, aby si jím ozdobili například adventně prostřený stůl.

Předvánoční atmosféru navodili i háčkované ozdoby paní Dlohoškové, která návštěvníkům předváděla, kolik práce a času trvá vytvoření krásných vánočních doplňků.

 

Fotografie z výstavy.