výstava vláčků v České Skalici 2015

Poslední návštěvníci odešli, letošní výstava v klubovně zahrádkářů je úspěšně za námi. Přišel čas balení a úklidu, za pár hodin nezůstane po výstavě téměř nic, jen vzpomínky a naštěstí velká spousta fotodokumentace.

Když jsme výstavu chystali, nostalgicky jsme se ohlíželi za uplynulými sedmi ročníky, viz článek.

Vraťme se ale k uplynulému víkendu 18.-20.9.  s vláčky v České Skalici.

8. ročníku se zúčastnilo na 40 vystavovatelů. Expozice čítala celkem 23 modelových kolejišť, z toho 10 kolejišť bylo v České Skalici poprvé. Během 3 dnů shlédlo výstavu více než 1400 návštěvníků. Za tradici již můžeme považovat zahradní vláček z Chvatlin, který vozil děti i dospělé celou sobotu a část neděle.  V neděli po obědě se mu ale bohužel porouchala převodovka. Oprava na místě nebyla možná, a tak kluci z Chvatlin smutně zabalili koleje i vláček na vlek. Nezbývá nám, než se těšit na příští rok, kdy zase Zahradní železnice Zásmucka přijede se vší parádou.

Po celý sobotní den si návštěvníci užívali bohatého doprovodného programu před klubovnou, kterému kralovali hasiči s ukázkou techniky moderní i historické, a kurzem první pomoci. Velký zájem budily ukázky hašení hořící pánve s olejem, jak bezpečně uhasit hořící olej, ale především jak to v žádném případě nedělat.

V neděli čekalo návštěvníky překvapení ve formě horolezecké lanovky, kterou si s nadšením vyzkoušeli malí i velcí návštěvníci, samozřejmě pod vedením, a se zajištěním zkušeného horolezce.

Letošní výstava potěšila návštěvníky novinkami zabírajícími téměř polovinou expozice. Hned při vstupu do hlavního sálu upoutaly návštěvníky dvě rozsáhlá kolejiště v měřítku TT, modelářů z Olešnice a z Mančic u Zásmuk. Další zajímavostí, která upoutala na první pohled bylo H0 (1:87) digitální kolejiště ve výstavbě, které samo o sobě je precizní truhlářskou prací. Kolejiště nyní čeká na dotvoření krajiny.

Ve stejné fázi výroby mohli návštěvníci shlédnout menší TT (1:120) kolejiště, kde se teprve buduje digitální provoz.

Perličkou bylo kolejiště v měřítku N (1:160) s plně automatizovaným provozem. Celé kolejiště bylo skryto pod průhlednou deskou, tudíž návštěvníci si mohli prohédnout všechny detaily hezky z blízka.

Oko modelářů i obdivovatelů mašinek potěšilo každé kolejiště na výstavě, malé či velké, rozpracované, a nebo propracované s dokonalou krajinou. Zasloužený obdiv sklízely papírové modely hradů, ale i modely vojenské techniky. Každý si našel to své... Nikdo neodcházel nespokojený.

I Ti, kteří se nechtěli jen dívat, si přišli na své. Po celý víkend si návštěvníci mohli vyzkoušet vlastní modelářskou zručnost. Připravili jsme několik druhů workshopů, neboli po našem modelářských dílen. I v letošním roce nezklamali kamarádi z Atelieru Wepe, kteří se s chutí pustili se zájemci do stavby domečků z laserových stavebnic. Letos přivezli i své nové TT kolejiště zastavěné laserovými modely domečků vlastní výroby.

Chybět ale nemohla ani klasika - modelářské dílničky pro malé i velké -tentokrát úplně nové zahradní domečky s krajinkou, které měly úspěch pro svoji jednoduchost, ale i rozmanitost díky fantazii malých i velkých modelářů.

Výstavu doplnila expozice kolegů ze Sdružení železničních modelářů Pečky, a také z modelářského kroužku při Domě dětí a mládeže ve Dvoře Králové nad Labem.

Digitalizaci kolejiště prezentovali specialisté právě na tuto tématiku. Zájemci si odnesli cenné rady a informace o možnostech zdigitalizování starších lokomotiv, ale i tipy, jak vybudovat nové digitální kolejiště.

Těm nejmenším návštěvníkům se letos oči rozzářily především díky originálnímu kolejišti postaveném z Lega, svoji tradici u nás má samozřejmě také Merkur z Police nad Metují, a pro ty úplně nejmenší jsme připravili na hraní klasickou dřevěnou vláčkodráhu, kolem které bylo stále plno.

Doprovodný program zpestřila po celou sobotu i neděli příjemná hudba, a sladkou (nebo slanou) tečkou bylo výborné mexicko-české občerstvení ve stánku u Luboše.

Rádi bychom vyslovili poděkování Městu Česká Skalice, za podporu, kterou věnuje činnosti modelářského kroužku Modelářského centra v České Skalici, a za podporu výstavy modelové železnice v České Skalici.

Velké poděkování patří všem zúčastněným, bez kterých by se výstava nemohla konat, a všem, bez kterých by výstava nebyla taková, jakou ji všichni znáte, a máte rádi.

Mediálními partnery výstavy byli: Český rozhlas Hradec Králové, Rádio Černá Hora, Náchodský Swing a Novinky cz. Poděkování patří též dalším partnerům výstavy, kterými byli: České dráhy, Náchodský pivovar Primátor, ČPP servis, Happy Model Plzeň, Atelier Wepe,  Modelleisenbahn München GmbH a Restaurace Bohatka.

Další fotografie z výstavy najdete zde.