výstava vláčků v Červeném Kostelci 2014

V letošním roce se změnilo mnohé, kromě jiného jsme se dohodli s vedením Základní koly V.Hejny na nových výstavních prostorách, posunuli jsme se tedy jen o 50 metrů od náměstí na první stupěň ZŠ.  Změna výstavě prospěla, neboť jsme měli k dispozici větší a světlejší prostory.

3. ročník výstavy se konal na sříbrnou sobotu a neděli 13.-14. prosince, a byla průřezem toho, co jsme s dětmi za poslední rok postavili, k vidění bylo i několik oceněnění ze soutěží.

U hlavního vchodu byla hned na prvním kroku k dispozici vláčkodráha pro nejmenší návštěvníky a dvě kolejiště, jedno v měřítku H0, které mohli návštěvníci ovládat pomocí tlačítka, a druhé v měřítku N, které staví Eliška z modelářského kroužku. výstavu doplnil drobný prodej modelů, dřevěných vláčkodráh, vánočního osvětlení a vánočních formiček na pečení.

Kdo zamířil od hlavního vchodu doprava dlouhou chodbou, mohl si prohlédnout modulovou železnici, kterou ovládali pod dohledem zkušených modelářů děti z našeho kroužku, ale jízdu vlakem si mohli zkusit i návštěvníci, jako asistovanou jízdu včetně posunu na modelu nádraží Česká Skalice. Na parapetech chodby celou modulovou železnici lemovaly vánoční perníkové vlaky a betlémy, které vytvořily děti z kroužku.

Ve školní třídě v pravo bylo umístěné rozestavěné digitální kolejiště H0 postavené z kolejí Roco, zde se proháněly vlaky pod dohledem Marka a Martina. Hned vedle prezentovala paní Dlohošková své výrobky - krásné háčkované vánoční ozdoby, které si mohli návštěvníci také zakoupit. Dále zde bylo k vidění kolejiště v měřítku TT Jardy Dlohošky, kde se proháněly parní a dieslové vlaky včetně historického motoráčku M131. Na kolejiště navazovala výstava papírových modelů hradů a další digitální kolejiště TT Standy a Terezy, které ovládali pomocí řídícího systému Z21.  Velkému zájmu se těšilo kolejiště v měřítku N Pavla Sedláka, kde bylo k vidění kromě Orient Expresu, říšského vlaku spousty dalších zajímavých vlakových souprav. Hned vedle jezdil Ondra na kolejišti H0, na kterém je dominantou velký kopec s tunelem. Mezi kolejišti byla umístěna diorámata a modely dětí z modelářského kroužku. Uprostřed místnosti byl druhý hrací stolek s dřevěnou vláčkodráhou.

 

Návštěvníci tak shlédli pestrou výstavu, kde bylo na co se dívat. A bylo to znát i na návštěvnosti. Přivítali jsme téměř 800 obdivovatelů modelové železnice, pro které byla výstava sice malým, ale příjemným zastavením v předvánočním shonu.