Činnost modelářského kroužku 2014/15

Prázdniny

Přes prázdniny jsme nezaháleli, pustili jsme se do další rekostrukce dílny pro děti, kde jsme vyměnili okna a vymalovali. Výměna oken by neproběhla bez podpory královehradeckého kraje. I při této rekonstrukci o prázdninách postupně vznikaly stavby a stromky na modulovou železnici. Nejvíce práce na stavbách odvedli Petr, Luděk a Olda.

Z důvodu rekonstrukce byly prázdninové dílničky pro děti ve skromnějším stylu, ale i přesto jsme udělali radost několika malým modelářům, kteří přijeli do České Skalice na prázdniny. V srpnu nás navštívil Šimon z Prahy (viz foto), který k nám přijel již třetí léto za sebou. Pokaždé si odveze domů malé diorama do své sbírky, které si u nás postaví.

Září

Hned o prvním víkendu jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže Pilsen kit, kde jsme získali několik ocenění: Zdeněk Komůrka za svůj model "Hrad na kopci"  získal ocenění ve velké konkurenci starších modelářů v kategorii "Žáci". I ostatní modely, které jsme za kroužek do soutěže přivezli, se moc líbily, stále měly mnoho obdivovatelů. Ale i tak ve velké konkurenci na oceněná místa nedosáhly. Zůčastnilo se celkem přibližně 5OO modelů, z toho byla stovka oceněna. Mezi profesionálními modeláři ve dvou kategoriích exceloval Luděk Macháček s modely vojenské pozemní techniky.  Soutěž v Plzni se nám velice líbila. Organizátoři připravili perfektní akci nejen pro modeláře, ale i pro širokou veřejnost. Velice povedený byl i doprovodný program s výstavou automobilových veteránů 1:1. Již teď se těšíme na další ročník.

Zúčastnili jsme se dne železnice v Trutnovském depu, fotografie z akce zde.

Své modely jsme vystavili na tradiční zářiové výstavě v České Skalici, vice čtěte zde, o výstavě se dočtete i na novinkách.cz . Další fotografie k prohlédnutí zde.

Další víkend jsme se zúčastnili soutěže otevřeného mistrovství republiky E-Day v Praze, kdy bylo v soutěži více jak 900 soutěžních modelů. Letos jsme zde boužel nezískali žádné ocenění, neboť v kategorii diorámat soutěžilo hodně modelů s bojovou technikou doplněnými laserovými doplňky na krajinu a drahými foliážemi, a s těmito naše klasicické krajinky určené hlavně pro zabudování do domácích kolejišť nemohly konkurovat. Jistě ale byly zajímavým zpestřením soutěže.

I přes bohatý víkendový program se nám po prázdninách pomalu začal rozjíždět modelářský kroužek, kde se nám vrátili prakticky všichni z minulého školního roku, a postupně jsme pokračovali na vylepšování modelů a dokončování rozpracovaných projektů.

Říjen

V prvním říjnovém týdnu jsme pozvali rodiče stávajících, i nových modelářů,  Děti jsme rozdělili do čtyř modelářských skupin. Jedna skupina modelaří ve středu, nebo o volných víkendech, druhá a třetí skupina modelaří ve čtvrtek, a čtvrtá skupina dojíždí v pátek, celkem zatím 26 mladých modelářů.

Víkend 4. a 5. října jsme měli velmi nabitý, s dětmi jsme se zúčastnili soutěže Malá Pardubická, kde jsme získali v dětské kategorii čtyři ocenění: Janička za diorama "Hájenka", Zdenda za "Hrad na kopci", Pepa za "Železniční jeřáb a Matyáš za model "Staveniště". Velká gratulace patří i dospělým členům kroužku Luďkovi a Jardovi za velmi pěkná ocenění v kategoriích vojenské techniky a papírových modelů.

Ještě tentýž den jsme ještě navštívili kamarády ze Zahradní železnice zásmucka, kteří pořádali závěrečné loučení s provozní sezónou na zahradách ve Chvatlinách. A nakonec jsme se zúčastnili malého modelářského setkání v Pečkách. Část klubu stihla ještě navštívit modelářskou výstavu v Praze Letňanech Model Hobby, kde bylo mnoho zajímavých vystavených modelů, ale i nářadí a pomůcek pro modelařinu.

V sobotu 11.října jsme se zúčastnili modelářské soutěže Kaden Cup v Náchodě. Se svými modely zde soutěžili členové kroužku Matyáš, Zdenda, Janička a Olinka. Svůj model zde vystavil i Pepa jako nesoutěžní, jelikož za něj získal ocenění již na loňském ročníku. Letos získali ocenění Matyáš s modelem taveniště, Zdeněk s modelem hradu a Olinka s modelem mlýnu. Za dospělé modeláře se zúčastnili a byli úspěšní Luděk Macháček s svým modelem v kategorii vojenské techniky v měřítku 1:72, a samozřejmě Jarda Dlohoška tradičně s modelem hradu v kategorii papírových modelů. Více info na webu novinky.cz. Fotografie ze soutěže najdete zde.

V neděli 28.října jsme se vydali do Dobrovických muzeií, kde jsme si prošli prohlídku cukrovaru a zúčastnili jsme se setkání klubu Zababova, který zde představoval, jak probíhala řepná kampaň na železnici. Krátká reportáž na novinkách.cz

Listopad

V sobotu 1.11. jsme se zúčastnili soutěže papírových modelů, které děti z kroužku ve čtvrtek a v pátek intenzivně dokončovaly. Do soutěže jsme přihlásili  do hlavní soutěže dioráma Staveniště, a papírový vagón na přepravu aut. V divácké soutěži jsme měli přihlášeno 8 papírových modelů domků a čtyři diorámata. Fotografie ze soutěže zde. Matyáš získal třetí místo za svoje Staveniště v kategorii Diorama - mladší žáci, a  Jarda Dlohoška se umístil na třetím místě s Červenou Lhotou v kategorii diorama - senioři .

V sobotu 15.11. jsme se zúčastnili soutěže Českotřebovský Vehikl 2014
Do soutěže jsme v kategorii žáků do 15 let "Ostatní modely" přihlásili tři diorámata, a ocenění získal Zdeněk za svůj hrad. Jarda a Luďa získali celkem čtyři ocenění v kategorii seniorů. Dále jsme se za Modelářské centrum Česká Skalice ve složení Jarda, Olda a Tomáš zůčastnili bowlingového turnaje modelářských klubů, kde jsme obsadili druhé místo

V průběhu měsíce všichni pracovali na svých modelech a vymýšleli jsme co vše budeme realizovat po vánočních svátcích.

Prosinec

V prosinci se polovina malých modelářů pustila do výroby perníkového vlaku, který jim měl zdobit doma jejich vánoční stůl. To jim zabralo skoro dvě schůzky. Ti starší pokračovali ve stavbě modelů a přípravy vánoční výstavy vláčků v Červeném Kostelci.

O víkendu 6.-7.prosince jsme měli možnost zúčastnit se adventní výstavy v Městském muzeu v Jaroměři, kterou pořádal klub JaroMo, kde jsme si s úspěchem vyzkoušeli splupráci se spřáteleným modelářským klubem při stavbě a provozu modulové železnice.

O víkendu 13. - 14. prosince jsme uspořádli vánoční výstavu, kde jsme prezentovali nové rozracované modely, ale i úspěšná dioramata ze soutěží. Děti z kroužku obsluhovaly kolejiště, ale i stanice na modulovém kolejišti včetně vlaků s různými náklady. Výstavy se zúčastnily skoro všechny děti z kroužku a strávily s námi několik pohodových hodin.Video z výstavy zde.

Leden 2015

V lednu jsme museli z důvodu nemoci kroužek odložit až na poslední týden, po dlouhé pauze se všichni, kteří přišli s velkou chutí pustili do stavby svých modelů, výroby stále potřebných stromečků. Bobužel jsme se zatím nesešli v plném počtu právě kvůli zákeřné chřipce. Všem marodům ze srdce přejeme brzké uzdravení. Ve čtvrtek 29.1. jsme nečekaně, ale s o to větší radostí přivítali novou modelářku Janičku z Červeného Kostelce.

V sobotu 31.1. jsme se zúčastnili modelářské soutěže Hradecký lev v Hradci Králové, kde jsme získali ocenění v katagorii Žáci do 12 let. Druhé místo obsadila Jana Bergrová s krajinkou "Hájenka v lese", a třetí místo Matyáš Franc s diorámou "Staveniště".  V kategorii seniorů byl tradičně úspěšný Luděk Macháček, který získal ocenění ve dvou kategoriích se svými modely s vojenskou tématikou. Jedenáckrát ocenění v jedenácti po sobě jdoucích ročnících, to mluví za vše. Blahopřejeme všem úspěšným modelářům a přejeme úspěchy i v další modelářské práci.Fotorafie ze soutěže zde.

Únor 2015

V únoru jsme se zase sešli u modelaření téměř v plném počtu. S dětmi jsme pokračovali ve stavbě diorámat, stavbě kolejišť a modulů. V plném proudu jsou přípravy na první letošní výstavu v Dobrušce a setkání modulové železnice v Zákupech.

V rámci spolupráce se střední průmyslovou školou el-it v Dobrušce, jsme po dvě středeční odpoledne uspořádali modelářské workshopy pro členy místního kroužku.Kluci si vyzkoušeli, jak postavit model domku s krajinkou. Nejvíce je ale zaujala možnost ovládat pomocí tabletu digitální kolejiště.

Březen 2015

Děti v kroužku začali dokončovat své dioráma výrobou listnatých a jehličnatých stromků. Standa na svém kolejišti začal přidělávat přestavníky. A bylo postaveno 8 nových traťových modulů (doba dřevěná), protože se nám modulové kolejiště nechtělo na chodbě SPŠ el-it v Dobrušce správně vytvarovat.

Ve dnech 14. - 15 března jsme uspořádali Jarní výstavu vláčků v SPŠ el-it v Dobrušce. Reportáže najdete na našich stránkách, na stránkách SPŠ el-it, a na stránkách Orlického deníku.

Po výstavě začali přípravné práce na mezinárodní setkání modulové železnice v Zákupech u České Lípy.

Od 23. - 29. března se členové Modelářského centra zůčastnili setkání v Zákupech. Setkání bylo pohodové. Fotografie ze setkání k shlédnutí zde a nebo video.

Duben 2015

V kroužku si mladí modeláři pomáhali při dokončování svých modelů, pokračovali ve výrobě stromečků a keřů. Byla dokončena digitalizace Standova kolejiště. Na Ondrově kolejišti byly zapojeny koleje do ovládacího panelu, aby šly vlaky nezávisle stavovat na nádraží.

Dále se připravovaly a opravovaly modely pro nadcházející výstavu, kterou připravujeme na konec dubna na zámku. Pro výstavu v Novém Městě nad Metují byl postaven jeden traťový modul.

Ve dnech 25. - 26. dubna se u příležitosti otevíraní městských bran a zahájení sezony na zámku konala výstava vláčků na zámku. Více informacích o výstavě najde zde.

Po výstavě jsme moduly a vlaky připravovali pro mezinárodní setkání modulové železnice v Malých Svatoňovicích.

Květen 2015

1. - 3. května jsme se zúčastnily výstavy modelářského klubu ze Dvora Králové. Fotogrefie z výstavy si můžete prohládnout zde.

O prodlouženém víkendu 6. - 10.května se členové Modelářského centra zúčastnili setkání v Malých Svatoňovicích, fotografie ze setkání jsou zde.

Květen je i ve znameni modelářských soutěžích a tak jsme se zúčastnili 16.května soutěže v Broumově, kde třetí místo v diorámatech získal Vašek Presse, v kategori dospělých si odnesl ocenění Luděk Macháček. Na pěkné umístění jsme navázali účastí na soutěži 29. května v Čáslavi, kde v kategorii do 10let v diorámatech získal 1. místo Vašek Presse a 2. místo Jirka Kaněra, v kategorii do 15 let 3. místo Jana Bergrová. V bojové technice 1. místo Luděk Macháček ml. a v kategorii dospělých Luděk Macháček st. získal dvě ocenění.

Červen 2015

5. - 7. června jsme se zúčastnili největšího setkání železničních modelářů v Pečkách. Moduliště mělo dvě větve, jednu postavili kolegové modeláři z klubu Jaromo z Jaroměře, druhou větev jsme postavili my. Naše větev měla přes 42 m kolejí včetně modulů, které nám zapůjčil Miloš Kostrec, z celkových 65 metrů moduliště, které lemovalo tovární halu kolem dokola. Na trať jsme poslali 10 lokomotiv a 120 nákladních a osobních vozů, které jezdily z České Skalice přes Petrovice až na Konec světa, kde se střídaly vlaky z obou větví.Výstavu v Pečkách jsme si všichni užili včetně večerního vláčku s muzikou.

Na pravidelných schůzkách na kroužku děti finišovaly na svých diorámatech, a někteří již začali plánovat, co začnou tvořit již o letních prázdninách.

18. a 19.června jsme uspořádali již tradiční rozloučení se školním rokem, kde jsme s dětmi upekli buřtíky, a poseděli s rodiči.

20.června jsme se zúčastnili prestižní mezinárodní modelářské soutěže v Brně, kde jsme v dětské kategorii dioramat obsadili 4 a 5 místo. V kategorii dospělých získal dvě ocenění Luděk Macháček s modely bojové techniky.