vánoční vláčky v muzeu 2011

Podařená společná akce modelářského klubu JaroMO a Modelářského centra Česká Skalice se uskutečnila uplynulou sobotu v nádherných prostorách Wenkeova domu, dnešního Městského muzea v Jaroměři.

V přízemí muzea byla instalována ukázka nově budované modulové železnice, která má zmapovat skutečnou železniční trať číslo 032 z Jaroměře až do Trutnova! Ta má v reálu 69 kilometrů.

Modulová trať bude mít v měřítku akorát nádraží a zastávky, zbývající část kolejiště bude čistě modelářskou fantazií, aby se vešla například do sportovní haly. Projekt počítá se 140 modulovými kusy po 1 metru.

V jaroměřském muzeu byla nainstalována zatím jenom malá část obřího modelu. K vidění zde byla například zastávka Rychnovek.

Práce na těchto modulech začala teprve v letošním roce, přesto lze tušit, že zde vzniká unikátní projekt. Pořádajícímu klubu JaroMO s výstavou vypomohli i členové spřáteleného klubu modulové železnice Zababov.

Na ochozu v prvním patře byly vystaveny železniční modely různých velikostí. Nejčastěji šlo o populární rozměr TT. Dvě kolejiště vystavoval Oldřich Karlíček s manželkou Ivanou a dcerami Olinkou a Káťou.

Nechybělo velké předválečné kolejiště značky Merkur ze sbírky Zdeňka a Lucie Slámových. Byla zde také autodráha, kterou si děti mohly vyzkoušet. Pro nejmenší caparty byla připravena stále populárnější dřevěná vláčkodráha.

Hlavně děti uvítaly poněkud akrobatickou dráhu z plastů. Výstavu doplnila prezentace papírových modelů Jaroslava Dlohošky z Náchoda. Ten zde měl rovněž jedno kolejiště formátu TT.

Jan Holý