Činnost modelářského kroužku 2015/16

Prázdniny

O prázdninách již tradičně probíhal kroužek v úterý a ve čtvrtek dopoledne, v průběhu prázdnim se nám zde vystřídalo několik malých modelářů. Pavel začal stavět TT kolejiště, Olinka s Katkou tvořily krajinu na moduly, Ondra stavěl model restaurace, Maty dokončoval lom, Petr a Tomáš truhlařili na nových modulech.

V srpnu jsme se opět zúčastnili Vysokovského kopce techniky, kde jsme představili malou ukázku prací našeho kroužku.Hlavní atrakcí toho dne byla letecká exibice a automobiloví veteráni.Fotky z akce zde.

Zároveň proběhla i klubová konference, kde byla dohodnuta činnost na další rok.

Září

Jako každý rok jsme v září nezaháleli, zúčastnili jsme se oslav Dne železnice v Trutnově, kam jsme přivezli digitální kolejiště ovládané tabletem a dřevěnou vláčkodráhu. Fotografie naleznete zde.

O víkendu 18. - 20. září jsme uspořádali již 8. ročník výstavy železničních modelů v České Skalici, kde jsme představili modely dětí z modelářského kroužku. Reportáž z výstavy a fotografie si můžete přečíst zde.

V sobotu 26. září jsme se zúčastnili Dne otevřených dveří SPŠ el-it v Dobrušce, kde jsme pro návštěvníky připravili modelářské dílny a přivezli jsme digitální kolejiště. Další členové našeho spolku se rozjeli do Hradce Králové do lokomotivního depa, kde bylo setkání 8 parních lokomotiv a další bohatý program. Fotografie z akce zde.

Řijen

V průběhu toho měsice proběhla rekonstrukce dílny, kde byla vyměněna podlahová krytina a byl pořízen nový pracovní stůl pro tři modeláře. Tato rekonstrukce byla realizována za podpory Rady Královéhradeckého kraje.

Mladí modeláři se zúčastnili soutěže Kaden Cup 2015 v Náchodě, kde získal Vašek Presse ocenění v dětské kategorii "Dioráma". Dále ocenění v katogorii dospělích získali Luděk Macháček za dioráma , Oldřich a Ivana Karlíčkovi za model řeky s vory.

Jako hosté jsme se zúčastnili výstavy v Trutnově, která se konala v ZŠ R. Frimla, kde jsme pořádali modelářské dílny pro veřejnost. Fotografie z výstavy si můžete  prohlédnout zde.

Listopad

Po zvovuzprovoznění dílny po rekonstrukci se děti pustily do stavby nových diorámat. Pavel pokračuje na stavbě svého kolejiště pokládáním kolejí, sourozenci Lukáš a Karolína začali s pokládkou kolejí na svoje kolejiště. Standa s Terezou a Kateřinou vylepšují krajinu na svém modelu kolejiště.

Na kroužku jsme přivítali celkem 7 nových modelářů, vlastně 8, neboť nejmladší Šimon přivedl s sebou na kroužek i tatínka.

V půlce měsíce jsme uspořádali výstavu železničních a papírových modelů v ZŠ T.G.M. v Náchodě, které se zúčastnili i kolegové modeláři z Polska. K vidění zde bylo 35m dlouhé digitální kolejiště, které staví mladí modeláři z našeho kroužku, ale i dalších 14 kolejišť. Výstavu zkrášlilo více než 60 papírových modelů nejen ze soukromých sbírek, ale i například z Muzea papírových modelů z Police nad Metují. Vice obrázků z výstavy zde.

Zúčastnili jsme se soutěže Českotřebovský vehikl, kde ceny získal Luďa Macháček.

Prosinec

Byli dokončeny první soutěžní diorámy, které jsou připravené na lednovou soutěž Hradecký lev. A mladí modeláři začali stavět další modely. Starší a zkušenějsší pokračovali na stavbě modulů, hlavně na rekonstrukci vratné smyčky "Na konci světa" z které vzniká malé nádraží s třemi odstavnými kolejemi.

Vánoční výstavu v Červeném Kostelci jsme bohužel ze zdravotních důvodů některých členů museli zrušit, což bylo velkým zklamáním pro mladé modeláře, kteří k nám dojíždějí z Červeného Kostelce, tak snad si to vynahradi příští rok.

Přes vánoční svátky jsme se pustili do další etapy rekonstrukce dílny a osadili jsme jí moderními LEDkovými panely, a zateplili jsme strop.Výměnili jsme jedno zářivkové těleso dvěmi LED panely a získali jsme rovnoměrnější rozložení světla v místnosti a hlavně větší intenzitu světla pro práci na modelech.

Leden 2016

Na začátku roku bychom se rádi ohlédli za předcházejícím rokem 2015, který nám přinesl mnoho nového.

Velké poděkování patří především Městu Česká Skalice a Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje za celoroční podporu činnosti modelářského kroužku.Díky příspěvku Města Česká Skalice jsme pořídili nové nářadí pro činnost kroužku a další materiály na tvorbu modelů.Za podpory Města Česká Skalice jsme v září uspořádali tradiční výstavu modelové železnice v českoskalické klubovně zahrádkářů.Z příspěvku Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsme pořídili materiál pro tvorbu modulové a modelové železnice, kterou budují děti na kroužku. Díky příspěvku Rady Královéhradeckého kraje jsme pokračovali v rekonstrukci dílny pro malé modeláře. Vyměnili jsme podlahovou krytinu, 40 let staré linoleum, které již dosloužilo, jsme vyměnili za nové, kvalitní a praktické pro činnost na modelářské dílně. Na sklonku roku jsme také vyměnili osvětlení, staré dosluhující zářivkové osvětlení poputuje na sběrný dvůr, pracovní stoly na dílně nyní osvětlují moderní LED diodové panely. A nakonec jsme ještě pro děti rozšířili pracovní plochu o nový stůl nejméně pro tři modeláře. Nyní může na dílně společně modelařit až sedm modelářů.

Neše velké poděkování dále patří firmě Novopol, která nám poskytla polystyren na zateplení stropu modelářské dílny, díky které ušetříme za energie.

Díky stavební firmě APN Bau a.s., která zatepluje bytové domy v Náchodě, máme nyní dostatek polystyrenu pro děti na tvorbu modelů. Firma APN Bau a.s. nám totiž věnovala odřezky polystyrenu, které zbyly po zateplení bytového domu.

Činnost modelářského kroužku dlouhodobě podporuje také firma pana Petráčka P.J.P.T.s.r.o. Česká Skalice.

V průběhu ledna jsme se zúčastnili soutěže hradecký lev , kde jsme získali několik cen, Matyáš za dioráma lomu, Bára z a dioráma "přistání na Měsící" , Vašek za dioráma "dům nad řekou" a v dospělé kategorii získal dvě ceny Laďa Macháček.

Únor 2016

V únoru kroužeku probíhaly v dokončovacích prace na některých diorámat a přípravy na mezinárodní setkání v Zákupech.

Zúčastnili jsme se soutěže malá Pardubická , kde jsme byli úspěšní jak v dětských tak i dospělích kategorií.

Koncem měsíce jsme se zúčastnili mezinárodního setkání modulové železnice v Zákupech u České Lípi.

Březen 2016

V březnu byl malý patinovací workshop, kde jsme byli seznámeni se základními patinovacími technikami.

Zúčastnili jsme se soutěže Panter Cup v Praze, kde jsme získali ocenění v dětských i dopspělích kategorii.

Uspořádali jsme výstavu v SPŠ el-it v Dobrušce, kde jsme pro veřejnost připravili modelářské dílny inspirovaná jarem.

Duben 2016

V dubnu jsme začali se stavbou nových modulů pro naší modulovou železnici, a hlavně se začala formovat konečná verze krajiny na modulu, který se jmenuje "Na konci světa"

Zúčastnili jsme se modelářské soutěže v Bohdašíně u Červeného Kostelce , kde jsme získali několik cen jak v dětské tak i dospělácké kategorii.

V Novém Městě nad Metují při tradičním zahájení turistické sezony "Brány města dokořán" jsme uspořádali výstavu na zámku v galerii pod žebrovkou.K vidění v e čtyřech výstaních místnostech bylo k vidění kromě kolejišť i práce dětí modelářského kroužku a pro návštěvníky byli připravené modelářské dílny.

Květen 2016

Na začátku měsíce jsme se zúčastnili mezinárodního setkání modulové železnice v Malých Svatoňovicích, kterého se zůčastnili Němci a Slováci. Setkání bylo povedené, měli jsme s našemi modely krajinek na modulech úspěch. Více v reportáži o setkání, kterou napsal Dano Martanovič.

V průběhu měsíce, dětští i dopělí modeláři dokončují svoje modely, tak abychom je mohli předvést na soutěžích, ale hlavně na dni otevřených dveří, která se bude konat o víkendu 18.- 19.června v klubovně zahrádkářů, aby rodiče a přátelé modelářského kroužku viděli co jsme, za letošní rok zhotovili.

O mimořádném modelářském víkendu 21. a 22. května se nám na modulech Petrovické zastávky povedli zprovoznit závory na přejezdu a zhotovit nové nohy pro nové traťové moduly. vše bude vidět na největší modelářské výstavně o víkendu 27.- 29. května v Pečkách. Reportáž s fotkami zde.

Červen 2016

V červnu jsme se připravovali modely na soutěž ve Znojmě na soutěž Igra Cup a na den otevřených dveří v klubovně zahrádkářů.

5.června jsme se zúčastnili soutěže Novopacký šutrák, kde získal Jarda Dlohoška za papírový pražský hrad cenu.

11.června jsme se zúčastnili soutěže, ve Znojmě, kde jsme soutěžili v 8 kategorií a získali 7 cen. Modelbraní byla klasická modelářská soutěž, kde byli v dětských kategorií ocenění Matyáš Franc, Luděk Macháček ml. a Bára Macháčková a v kategorii dospělých modelářů Luděk Macháček. Ve speciální soutěži modelů postavených ze stavebnic IGRA model získala v dětské kategorii cenu Olga Karlíčková a v dospělé kategorii Jarda Dlohoška a Luděk Macháček.

18. - 19. června jsme v klubovně zahrádkářů jsme připravili Den otevřených dveří, kde jsme pro veřejnost připravili seznámení s naší činností a jaká ocenění z modelářských soutěží jsme získali. Pro děti a rodiče byl program po celý den, který jsme zakončili v sobotu opékáním buřtů a zpíváním s kytarou.