výstava vláčků v České Skalici 2014

Ve zdejší klubovně zahrádkářů se uskutečnil již sedmý ročník výstavy železničních modelů, který uspořádalo Modelářské centrum za podpory Města Česká Skalice a královehradeckého kraje.

K vidění bylo více než dvacet kolejišť nejrůznějších měřítek. Zajímavostí bylo rozestavěné kolejiště z prostředí rakouských Alp Franty Paška, které je postaveno v měřítku H0e s několika smyčkami,tak aby provoz byl velmi pestrý. Pro nadšence malých měřítek vystavovatelé připravili tři kolejiště v měřítku Z 1:220, tradičně přijel Vašek Podracký, který návštěvníkům předvedl novinky v tomto měřítku. Další zajímavostí byly kolejiště v měřítku N 1:160, které představila Eliška z Modelářského centra a Pavel Sedlák s kolejištěm, u kterého návštěvníci stáli i několik desítek minut. Výstavu zpestřili Franta Dvořáček s e svým HO kolejištěm, Jarda Dlohoška s kolejištěm Karolínka, a dále Petr Jakubec se svým kolejištěm „ z Alp“. Výstavu podpořil svým kolejištěm na tlačítko i Vláďa Švígler z Plzně.

Protipólem k miniaturním kolejištím byly modely Merkur o rozchodu kolejnic 32 milimetrů. To ale ještě nebylo nic proti Zahradní železnici Zásmucka, která rozprostřela svoje kolejivo přímo před klubovnou. Zahradní železnice totiž má rozchod 300 milimetrů. Velikost strojů se pak blíží velikosti skutečných důlních vozů. Kamarádi ze středočeské obce Chvatliny u Zásmuk přivezli 100 metrů kolejí a vozidla. Celou sobotu a neděli vozili děti i dospělé po klikaté trati až ke splavu a zpět ke klubovně.

Páteční dopoledne, kdy ještě vystavovatelé nebyli kompletní, využili žáci pátých tříd, kteří jediní dorazili z místní ZŠ, k zábavné soutěži o ceny. Členové pořadatelského Modelářského centra připravili pro kluky a holky originální otázky, na které děti s nadšením odpovídaly. Ve chvilce rozebraly krabici propisovaček a obsadily židličky u připravených stolů. Dohadovaly se mezi sebou, jaké jsou odpovědi na dané otázky, někteří mezi sebou opisovali, a někteří dokonce zkoušeli vyzvídat odpovědi na obsluze kolejišť. Hlavní ale bylo to, že soutěž děti zaujala, a proto jsme to také dělali. Bylo pro nás odměnou, že se děti dobře bavily. Ti, kteří odpověděli správně, měli možnost získat dárek.

Jako již tradičně nám zůstaly věrni děti z místní mateřinky, které upřímně obdivovaly vláčky, které jezdily a houkaly. Největší obdiv dětí sklízel tradiční Merkur, děti fandily vláčku: „Přidej,přidej, …“

Po celý víkend si návštěvníci mohli vyzkoušet vlastní modelářskou zručnost. Připravili jsme několik dílen, nejen modelářských. Novinkou byla stavba domečku z laserových stavebnic Atelieru Wepe, dále klasika - modelářské dílny - domečky s krajinkou, které mají stále úspěch pro svoji jednoduchost, ale i různorodost díky fantazii malých i velkých modelářů. Ti nejmenší si mohli ozdobit kamínek pro štěstí ubrouskovou technikou za asistence Zdeňky Plundrové.

Luděk Macháček prezentoval, jak se patinují železniční modely. Kamarádi modeláři ze Dvora Králové opět překvapili: od pátku do neděle předváděli, jak postavit kolejiště H0. V pátek přijeli jen s položenou kolejí, a v neděli odjížděli s kolejištěm připraveným k pokládání trávního posypu, a navíc !! po celou dobu po kolejišti jezdily vlaky!!

Kolejiště představili i další členové dětského modelářského kroužku Standa, Petr a Ondra. Ostatní členové výstavu zpestřili dioramaty, za které získali ocenění nejen z oblastních, ale i z mezinárodních soutěží. Členové Modelářského centra postavili uprostřed sálu malý layout modulové železnice se stanicí Česká Skalice, ve které kraloval Petr Karlíček jako výpravčí vlaků a v sobotu mu asistovala Klárka, Velká Jesenice v měřítku 1:120 na jedné straně, a vratná smyčka na straně druhé. Jako výpravčí a strojvůdci se střídali děti z kroužku. Prezentovali jsme první polotovary železničních staveb nádraží Česká Skalice, a dále zastávku Velká Jesenice, na které již stojí staniční budova včetně výdejního místa jízdenek.

Pro nejmenší návštěvníky byl připraven dětské stolečky s dřevěnou vláčkodráhou. V sobotu přijel kamarád Tomáš s RC modely, teré bavily malé i velké návštěvníky. Venku se návštěvníci mohli občerstvit u stánku mexické restaurace Bohatka, kde byly na výběr výborné tortily, maso na lorně, guláš, a pro dětské návštěvníky párky v rohlíku. Hned vedle byly prezentovány nové modely vozů Hyundai z autosalonu z Hradce Králové. Odlřich Karlíček za certifikovanou firmu ESK elektro Česká Skalice prezentoval novinku značky FIBARO, zabezpečovací a řídící bezdrátový systém, který ochrání Váš dům, či byt.

Návštěvníci si mohli prohlédnout celkem 22 kolejišť, pobavit se doprovodným programem, sami si zamodelařit, nebo získat rady a návody pro své domácí modelaření. V rámci doprovodného programu si mohli návštěvníci zakoupit drobné rukodělné výrobky paní Dlohoškové. Návštěvníci výstavy mohli vidět, že kluci a holky z modelářského kroužku nejen dobře modelaří, ale že jsou zruční i v dalších činnostech- výroba keramiky, výtvarná činnost, i výroba šperků z korálků.

Díky výstavě můžeme přivítat na kroužku pět nových modelářů. Nyní kroužek čítá již 24 kluků a holek od 8 do 16 let nejen z České Skalice, ale i z Červeného Kostelce, Červené Hory, Náchoda, Velké Jesenice i Nového Města nad Metují.

Děkujeme všem návštěvníkům za účast na výstavě, a tím pádem i podporu modelářského kroužku, slova chvály, které jsou pro nás důvodem pokračovat.

Všem vystavovatelům velké díky za účast a podporu.

Nakonec velké poděkování Městu Česká Skalice za podporu.

Příští ročník je již osmý....