Činnost modelářského kroužku 2016/17

Prázdniny

O prázdninách již tradičně probíhal kroužek v úterý a ve čtvrtek dopoledne, v průběhu prázdnim se nám zde vystřídalo několik malých modelářů. Pavel začal stavět další díl TT kolejiště, Olinka začala stavět modul s mostem, pod kterým bude mlýn, Petr a Tomáš truhlařili na nových modulech.

Od sponzora SDV modely jsme získali několik stavebnic vagónů TT, které budou mladí modeláři stavět na modulovou železnici.

Spustili jsme přípravu na nový projek, výuka programování na počítačích ARDUINO.

Zároveň proběhla i klubová konference, kde byla dohodnuta činnost na další rok.

Září

Jako každý rok jsme v září nezaháleli, zúčastnili jsme se oslav Dne železnice v Trutnově, kam jsme přivezli TT kolejiště člena modelářského kroužku, a pro nejmenší návštěvníky  dřevěnou vláčkodráhu.

O víkendu 17. - 19. září jsme uspořádali již  9. ročník výstavy železničních modelů v České Skalici, kde jsme představili modely dětí z modelářského kroužku. Reportáž z výstavy a fotografie si můžete přečíst zde.

29. - 30. září proběhly poprázdninové schůzky, na které přišli i rodiče, všichni byli seznámeni s programem kroužku na letošní školní rok.  Rozdali jsme SDV a WEPE stavebnice a nedočkaví modeláři začali horlivě stavět modely vagónů a domků.

Říjen

Vprůběhu prvních schůzek se přihlásili zájemci do kroužku programování ARDUINO, který vzniknul za podpory Královehradeckého kraje, města Česká Skalice a Saargumi Červený Kostelec. Přihlásili se jak kluci tak i děvčata.

Členové kroužku se zúčastnili veletrhu Model Hobby v pražských Letňanech. Fotografie zde.

Pavel a Vašek stavěli nákladní vůz na uhlí, Jirka pokračoval s rozestavěnm diorámatem s vilkou. Olinka patinovala mlým a most na novém modulu.

Zúčastnili jsme se úspěšně dvou soutěží jak v dětských kategorií, ale i v seniorských. Fotografie ze soutěže z prvního ročníku MODEL Cup v Polici nad Metují, která navazuje na tradici náchodské soutěže Kaden Cup a fotografie ze soutěže papírových modelů v Dubenci. Z Police jsme přivezli 6 cen z dětských kategorii a 4 ceny ze seniorů, z Dubence 2 ceny ze seniorských kategorií, kde nás zastupoval se svými modely pouze Jarda Dlohoška.

Listopad

Na programovacím kroužku se účastnici již naučili základní příkazy, podařilo se nám měnit rychlost blikání LED diod, používání tlačítka a základní logické funkce OR, NOR, AND, NAND.

Mladí modeláři dále pokračují ve stavbě svých nákladních vagónů ze stavebnic SDV. A dokončují se modely na soutěž Českotřebovský vehikl, která se bude konat tento měsíc.

Tento měsíc jsme se vrátili i k truhlařině a byli vyrobeny nové modulu pro naší modulovou železnici. Společně jsme pomáhali Pavlovi s krajinkou na jeho kolejišti a výsledek můžete vidět v prosinci na vánoční výstavě.

Z Českotřebovského vehiklu jsme přivezli v dětské kategorii diorámata a ostatní modely, pouze jedno ocenění a o to je cennější, protože to byla na počet modelů nejpočetnější kategorií, ocenění získal Matyáš. Byli jsme úspěšní i v seniorských kategorií kde ceny získali Luďa a Jarda. Dále se družstvo Modelářského centra zúčastnilo boulingového turnaje, kde se umístilo na druhém místě.

O prodlouženém víkendu jsme se s modulovou železnicí vypravili do dobrovických muzejí cukrovarnictví, kde jsme se zúčastnili Zababovského setkání, zde svoje dovednosti v roli strojvedoucích, ale i výpravčích předvádělo 5 mladých modelářů z našeho kroužku. Více o setkání si můžete přečíst v článku a prohlédnout si můžete fotografie nebo video z výstavy.

V kroužku ARDUINO se nám podařilo tlačitko nahradit inteligentním snímačem obsazením koleje. Ve spojením s řídícím programem pro ARDUINO se nám rosvěcela a zhasínala dioda. Místo diody, však půjdou naprogramovat další funkce, což je téma na další schůzky.

Prosinec

Na předvánočních schůzkách jsme společně připravovali kolejiště na Vánoční výstavu vláčků v Červeném Kostelci. Dokončovali jsme stavebnice nákladních vagonů.

Uspořádali jsme vánoční výstavu v Červeném Kostelci, na které jsme předstali nové diorámata a modely, s kterými se po novém roce budeme účastnit soutěží. Na modulové železnici, jsme měli nové moduly s krajinou.

Na poslední schůzce před vánocemi jsme opět pokračovali v programování ARDUINa, kde jsme trénovali použítí více tlačítek.

Leden 2017

Po vánocích jsme začali opět modelařit, a dokončovali se první modely pro soutěž Hradecký lev. Pokračovalo se na stavbě modulu s mostem a na nových modulech R900 30°, které se momentálně staví ve 4 kusech.

I nás postihla chřipková epedemia na schůzkách jsme byli v menších počtech.

Koncem ledna jsme se úspěšně zůčastnili soutěže Hradecký lev. Fotografie za soutěže si můžete prohlédnout zde.

Únor 2017

V únoru jsme v rámci programovacího kroužku ARDUINO zahájili programování desek, pro ovládání návěstidel pro model železniční stanice Česká Skalice. Ondra pájel destičky se snímáním obsazené koleje. Vyráběli jsme desky pro propojení ARDUINA a návěstidel.

Jirka pokračoval ve stavbě diorámatka s dvěmi domky, k vilce jsme začali tvořit terasu.  Pepa, Pavel S., Vašek,Pavel A. a Martin začali  kreslit výkresy pro výrobu nových domků dle plánků domů ve kterých bydlí. Tím se snažíme posunou modelařinu co nejvíce ke skutečnosti.

Zúčastnili jsme se soutěže Malá Pardubická, fotografie za soutěže si můžete prohlédnout  zde.

Březen 2017

Kroužek ARDUINO finišoval se zapojením navěstidel pro železniční stanici, které jsme dokončili den před odjezdem na mezinárodní setkání modulové železnice v Zákupech,  kde jsme se úspěšně zúčastnili setkání, Modelářské centrum poprvé reprezentovali dětští modeláři Pepa, Ondra, Matyáš a Pavel A. , reportáž Zorky si můžete přečíst zde a fotografie 1 část a 2 část .

Návěstidla na modelu stanice fungovali na výbornou.

Modelářský kroužek pokračoval stavbou modelů a diorámat, Honza začal stavět dioráma s figurkami vojáků. Ondra dioráma s železnici a vojenským opevněním.  Pavel S. a Pavel A. již dokončili kreslení podkladů pro domek v měřítku 1:120 a ty jsme zadali na řezání na laseru.

Duben 2017

Na zelený čtvrtek 13. dubna jsme vyrazili na výlet do Náchoda na "LEGIO VLAK". I přes nepřízeň počasí se výlet podařil a připravujeme další jak pro členy kroužk, tak i pro rodiče. Více informací a fotek v reportáži.

Na modelářském kroužku se stavěli modely domků z LASER CUT stavebnic a dokončovali se soutěžní modely, Programovací kroužek připravuje komponenty na oživení navěstidel pro stanici Na konci světa.

Koncem měsíce jsme uspořádali výstavu na zámku v Novém Městě nad Metují, reportáž o výstavě zde.

Květen 2017

Dokončovali se soutěžní modely, se kterými jsme se zůčastnili úspěšně dvou modelářských soutěžích v Broumově a v Nové Pace.

Koncem měsíc jsme se zůčastnili výstavy železničních modelů v Pečkách, reportáž o výstavě zde.

Červen 2017

závěrečné schůzky jsou věnovány dokončování traťových modulů a výrobě stromečků

starší modeláři připravují DEN otevřených dveří a programovací koužek dokončuje program pro stanici Na konci světa a připravuje polotovary pro osazení stanice elektronikou.