Činnost modelářského kroužku 2017/18 *

Prázdninové dílny

I letos probíhali prázdninové modelářské , dokončovali se modely pro zářijovou výstavu v České Skalici.

Září

Na konci prázdnin 2.-.3.září jsme se zúčastnili výstavy v Pečkách, kde jsme přijeli z kolejištěm, které stavěvěl modelář ve věku 12 let, a kolejiště bylo později zdigitalizováno, ale hlavně jsme zde pořádali modelářské dílničky pro širokou veřejnost.

Další týden 10.září jsme se zúčastnili Dne železnice v Trutnovském depu, kde jsme dělali doprovodný program s kolejištěm a dřevěnou vláčkodráhou pro nejmenší návštěvníky.

Na tradičních čtvrtečních schůzkách jsme se snažili dokončit modely na prezentaci naší činnosti na 10.ročníku výstavy vláčků v České Skalici.

Od 15. do 17. září proběhnul již desátý ročník výstavy železničních modelů a kolejišť, představili jsme modely dětského modelářského kroužku, které jsme postavili během minulého školního roku. Fotografie z výstavy jsou zde.

Naši instruktoři se zúčastnili Konference učení pro život 2017 v Broumově ,která proděhla 21. -22. září.

Říjen

V tomto měsíci jsme rozjeli stavbu nových modelů a do kroužku jsme přivítali nové tváře.

V rámci spolupráce s městskou knihovnou v Náchodě jsme uspořádali malou prezentaci činosti modelářského kroužku a modelářské dílny pro širokou veřejnost. Tato výstava v dětské části městské knihovny proběhla 7. - 8. října.

Zúčastnili jsme se úspěšně modelářské soutěže v Polici nad Metují, kde členové kroužku přivezli 8 ocenění. Na soutěži byla jako patronka soutěže herečka Marie Doležalová, kterou zaujala naše činnost a modely, které přivezli naši dětští modeláři.

Od 19. - 22. října jsme se zúčastnili mezinárodního modelářského veletrhu MODEL HOBBY 2017 v pražských Letňanech, zde jsme představi náš největší klubový projekt modulové železnice, zde jsme jezdili na více jak 50 metrech tratě, kde si návštěvníci mohli odzkoušet v rámci asistovaných jízd, jak se řídí vlaky a jak v základních principech funguje i skutečná železnice.

26. - 29. října v rámci spolupráce mezi modelářskými kluby, jsme se zúčastnili výstavy v ZŠ Frymla v Trutnově, na této výstavě jsme hlavně uspořádali modelářské dílny pro velká a malé modeláře a zájemce o modelaření. Dále jsme přivezli tři modelové kolejiště, které prezentovali různorodou činnost našeho kroužku.

Listopad

V tomto měsíci se soutředila modelářské činnost na zdokonalení a opravy již postavených modulů z našeho klubového projektu modulové železnice. Dále se pokračovalo na stavbě diorámat a soutěžních modelech pro další soutěže.

11. listopadu jsme se zúčastnili soutěže Českotřebovský vehikl, kde jsme byli taky úspěšni a získali jsme několik cen.

Výstava v muzeu curkrovarnictví v Dobrovicích 17. - 19. listopadu proběhla v přátelské atmosféře, výstavu pořádalo muzeu v Dobrovicích s klubem Zababov, kde jsme členy. I zde jsme zde pro veřejnost připravili modelářské dílny. Foto zde.

Instruktorka Michaela získala certifikát záchranáře pro poskytování první pomoci.

Prosinec

V prosinci jsme si na kroužku uživali předvánoční atmosféru včetně ochutnávky cukroví, v rámci pátečního kroužku jsme zapáli model kulny postavené z překližky, která je určena do válečného diorámatu.

Na pozvání pozvání pana Podubeckého jsme se zúčastnili vánoční výstavy v Praze na Karlově náměstí v Novoměstské radnici, kde jsme zájemcům nabídli asistované jízdy na modelové železnici. A pro návštěvníky jsme připravili i modelářské dílničky.

Leden

V lednu pokračovali mladí modeláři ve stavbě svých modelů a hlavně ve stavbě modelů z laserových stavebnic a polotovarů. Dokončili jsme několik soutěžních modelů a s nimi jsme se zúčastnili soutěže Hradecký lev, která se konala v kongresovém centru Aldis, kde jsme obdrželi několik cen.. Zde jsme uspořádali modelářské dílny pro veřejnost.

Únor

Zahajili jsme stavbu nových modulů typ R900 30°, které osadíme nově postavenými domky z laserových stavebnic.

Dále jsme itenzivně připravovali výstvu železičních modelů v Dobrušce, kam jsme se po roční odmlce opět vrátili na SPŠ el-it. Převedli jsme nové modely, a uspořádali jsme asistované jízdy pro zájemce. Největší úspěch měli modelářské dílničky, které byli obležené zájemci o stavbu domku s krajinkou.

Březen

Programovací kroužek pokračuje v programování ARDUINA a výukou v základech kreslení v CORELU. Probíha práce na stavbě nových modulů.

Zúčastnili jsme se výstavy modelů v Přepychách s digitálním kolejištěm a modelářskými dílničkami.

Duben

Programovací kroužek upravil stanici Petrovice na ovládání pomocí digitálního DCC ovládání. Přijali jsme dva nováčky, kteří zkoušejí svoji zručnost výrobou stromků.

Uspořádali jsme tradiční výstavu na zámku v Novém Městě nad Metují. Letos nám počasí přálo. Přišel rekordní počet návštěvníků. Pro modelářské dilny jsme vyrobili novou stavbu domečku.

Úspěšně jsme se zúčastnili soutěže v Červeném Kostelci, kde jsme obdrželi několik cen.

Květen

Zahájili jsme přípravu červnového setkání modulové železnice a stavbu modulu Y. Bude ovládán klasicky pomocí tlačítek, ale zároveň i digitálně pomocí DCC.

Zúčastnili jsme se výstavy v muzeu cukrovarnictví v Dobrovicích. Zde jsme z modulů postavili malý layout a uspořádali modelářské dilny.

Uspořádali jsme brigádu na vyklízení prostor pro novou modelářskou klubovnu. Brigády se zúčastnili členové krožku i rodiče, všem děkujeme za pomoc.

Červen

Zahájili jsme stavbu nového rovného modulu, a pokračovali jsme ve stavbě modulu Y, tento modul se nám podařilo zdigitalizovat, bohužel klasické ovládání jsme nestihli dokončit.

Uspořádali jsme malé setkání modulové železnice v České Skalici. Akce se zdařila a večer jsme u táboráku opekli buřty a zpívali s kytarou. Více informací v reportáži.

Slavnostně jsme zakončili školní rok, a rozdali jsme tradiční osvědčení o dosažených dovednostech.

Bylo ukončeno výběrové řízení na stavební práce na nové prostory modelářské klubovny.