výstava vláčků na zámku 2016

Ve spolupráci se správou zámku v Novém Městě nad Metují připravilo Modelářské centrum z České Skalice o víkendu 23. - 24. dubna již 4.ročník výstavy modelové železnice v krásných prostorách zámecké Galerie Pod Žebrovkou.

Interiéry i exteriéry zámku v Novém Městě nad Metují vždy lákaly návštěvníky především propojením historie s moderní současností. Stejně tak modelová železnice je symbolem propojení romantiky historických parních vlaků a nejmodernějších digitálních technologií. Tyto ne zcela slučitelné protiklady spojují lidé, kteří milují historii, ale zároveň obdivují pokrok a moderní technologie. Stejně jako krásy a tajemství zámku a jeho zahrady, tak i kouzlo modelových vláčků spojuje srdce všech generací.
A stejně tak, jako spojil modelářský kroužek v České Skalici nadšené modeláře doslova všech generací, věříme, že atmosféra výstav modelových vláčků v prostorách zámecké prosklené arkády a Galerie Pod Žebrovkou přílákala celé rodiny, které odcházeli spokojeni a s dobrou náladou.

Expozice výstavy zaujala pamětníky historie Československé dráhy provozem modelů parních vlaků, mladší generace zase modely ze současnosti. Návštěvníky jistě upoutala stále se rozšiřující modulová železnice, která se snaží věrně napodobit nádraží i samotnou trať č.032, dříve označovanou jako „trať 3b“ z Jaroměře do Trutnova. V současnosti je v provozu model nádraží Česká Skalice, zastávka Velká Jesenice. Jelikož prosklená arkáda nepojme vše, představíli jsme návštěvníkům alespoň část tohoto rozsáhlého projektu. Aby byl model zajímavý nejen pro pamětníky, oživíli jsme ho několika fiktivními moduly, například model železničního mostu, dlouhý tunel protínající zalesněný kopec, a především originální modul nazvaný „Konec světa“, který je společnou prací členů modelářského kroužku. Návštěvníci si mohli užít asistované jízdy, na které stáli ve frontě malí i velcí návštěvníci.

Nejmenší obdivovatelé vláčků trvale obléhali 3 hrací stolky s dřevěnými vláčkodráhami, kde si sami mohli zajezdit.

Nejen děti z kroužku, ale i dospělí modeláři se pochlubili svými modely, papírovými hrady, modely s vojenskou tématikou, modelovými kolejišti v různých fázích výroby. Výstavu podpořili svojí účastí kolegové modeláři ze Dvora Králové nad Labem, kde také vedou modelářský kroužek.

Svojí účastí a modelářským workshopem výstavu podpořili manželé Štikarovi z Ateliéru WEPE. Během soboty a neděle zde prezentovali modely vyřezávané laserovou technologií podle předloh reálných českých staveb. Zájemci si mohli za odborné asistence postavit model dle vlastního výběru.

A zatímco se mužská část návštěvníků přenesla do kouzelného světa vláčků, ženy a dívky si mezitím mohly prohlédnout, případně i zakoupit krásné háčkované dekorace, hračky, či módní doplňky.

Na výstavě nechyběl koutek s potřebami a materiály nejen pro železniční modeláře, který tradičně zajistila firma Happy Model.

Výstava vláčků probíhala již tradičně souběžně s akcí Brány města dokořán, Zámeckými trhy na nádvoří zámku, a prezentací automobilových a motocyklových veteránů přímo před zámeckou branou.

Děkujeme všem návštěvníkům, ale i těm, kteří se podíleli na průběhu výstavy za velkou podporu, pomoc i účast. Znamená to pro nás, že naše činnost má smysl a zároveň i budoucnost.

Další fotografie z výstavy.