výstava vláčků na zámku 2014

O víkendu 25. - 26. dubna se uskutečnil druhý ročník výstavy vláčků a železničních modelů na zámku v Novém Městě nad Metují. Tuto výstavu jsme se rozhodli věnovat především dětem, které celý rok poctivě pracovaly a stavěly své modely na kroužku v České Skalici.

Tento víkend měly děti možnost vystavit svá díla stejně jako dospělí modeláři. Ve vstupní místnosti mohli návštěvníci shlédnout malé modely, přesněji výřezy krajinek, kterým říkáme „dioráma“. Malí i velcí hosté si detailně prohlíželi např. model hradu tyčící se nad skálou, který vytvořil Zdeněk z Červené Hory, model statku z pohraničí, a dále přesný model staveniště od Matyáše z České Skalice, Železniční jeřáb Pepy z Červeného Kostelce, soubor dvou diorám Karolínky a Lukáše z Náchoda, a také historický mlýn Olinky, dřevěný srub Káti, a hájovnu Janičky z České Skalice. Některé děti se již mohly pochlubit i oceněním z modelářských soutěží, které získaly za své modely v Hradci Králové, Pardubicích, v Náchodě nebo České Třebové.

Ve vstupní místnosti mohli návštěvníci dále vidět dvě kolejiště, první, v měřítku H0 mělo velký úspěch především u dětí, protože se po něm proháněla historická parní lokomotiva, a druhé kolejiště v měřítku N, které začala stavět Eliška z České Skalice teprve před měsícem, ale i přesto bylo plně funkční, jen krajinu bude Eliška teprve tvořit. Pro návštěvníky bylo zajímavé porovnání měřítek hned vedle sebe 1:87 a 1:160.

Když návštěvníci přešli do druhé místnosti, a než sešli po schodech dolů, mohli z balkonu pozorovat modulovou železnici, která se klikatila velkým sálem. Před necelými dvěma měsíci na výstavě v Hradci Králové byly moduly ještě ve fázi dřevěné a hliněné, ale zde se již začaly zelenat. Děti na kroužku odvedly velký kus práce na krajinkách modulů, ale spousta práce je ještě čeká. Z modulů jsme postavili trať ve tvaru U s nádražím Česká Skalice na jedné straně a vratnou smyčkou “Na konci světa“ na straně druhé. Úspěch měla i zde snížená výška modulů, nejen dospělí, ale především mali návštěvníci si mohli vyzkoušet řízení vlaků pomocí tabletu za asistence vystavovatelů. U obsluhy modulů se střídali jak dospělí výpravčí a strojvůdci Olda a Petr, tak i děti z kroužku. Ti se zde vystřídali téměř všichni.Největší zájem z řad návštěvníků byl opět o vlakovou soupravu s tanky T55.

Uprostřed místnosti byly připraveny hrací stolky s dřevěnými vláčkodráhami, které byly tradičně obleženy těmi nejmenšími. A přímo pod balkónem bylo Petrovo kolejiště v měřítku TT.

Když si návštěvníci prohlédli modulovou železnici, vystoupili po několika schodech do další místnosti, které bylo králostvím Luďka a Jardy, kteří zde vystavovali své modely. Luděk zde předváděl stavbu vojenské pásové techniky v různých měřítkách, zvědavým dotazům návštěvníků celý víkend trpělivě vysvětloval své modelářské techniky. Dobře si pohovořil i se zvídavými anglicky hovořícími návštěvníky.

Jarda vystavoval papírové modely hradů, které sklízely obdiv a uznání, a dále kolejiště v měřítku H0e ve výstavbě.

Krásný papírový model historického města nám zapůjčil pan Mervart z Pohoře u Opočna. Další zdařilé modely dřevostaveb domů a model válečné lodi Bismark zapůjčil pan Jiří s manželkou z České Skalice.

Velice zajímavé kolejiště v měřítku TT předvedli další členové dětského modelářského kroužku Standa a Tereza z Červeného Kostelce, na jejich kolejišti se již rýsuje základní krajina, která se v nejblišší době začne zelenat.

Ondra z Červené Hory vystavoval kolejiště v měřítku H0, jehož dominantou je zahradnictví s jezírkem.

Výstavu doplnily modelářské dílny, které připravilo Modelářské centrum z České Skalice, a prodej modelářských potřeb zajistila firma Happy Model s.r.o. Plzeň s pobočkou v České Skalici.

Podle ohlasů, které máme, se výstava vydařila, za což patří velký dík všem, kteří se na výstavě podíleli, ale hlavně všem návštěvníkům, kteří nás podpořili svojí účastí. Veliké poděkování patří panu Bartoňovi, který nám pronajal krásné prostory zámecké galerie, a dále panu Daňkovi a paní Knapové ze správy zámku.

Již nyní plánujeme společně se správou zámku výstavu pro příští rok. Návštěvníci se mohou těšit na mnoho novinek.